Lounais-Häme

Itsenäisyyspäivän ylennykset puolustushallinnossa – Katso lista

Itsenäisyyspäivänä vedetään lippu salkoon. Kuva: Jussi Leinonen/ Arkisto
Itsenäisyyspäivä on myös ylennysten päivä. Kuva: Jussi Leinonen/ Arkisto

Tasavallan presidentti on Itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta 2020 everstiksi ylentänyt everstiluutnantit Vesa Helmisen Maasotakoulusta, Jukka Kotilehdon Jääkäriprikaatista, Ari Lehmuslehden Pääesikunnasta, Teemu Nurmelan Maanpuolustuskorkeakoulusta sekä Jari Riihimäen Järjestelmäkeskukselta.

Insinöörieverstiksi ylennettiin insinöörieverstiluutnantti Timo Kokotti Puolustusvoimien logistiikkalaitokselta. Kommodoriksi on ylennetty komentajat Jyri Saanio ja Kaarle Wikström Pääesikunnasta.

everstiksi:
everstiluutnantti Vesa Pekka HELMINEN (Maasotakoulu)
everstiluutnantti Jukka Olavi KOTILEHTO (Jääkäriprikaati)
everstiluutnantti Ari Tapio LEHMUSLEHTI (Pääesikunta)
everstiluutnantti Teemu Severi NURMELA (Maanpuolustuskorkeakoulu)
everstiluutnantti Jari Markus RIIHIMÄKI (Järjestelmäkeskus)

insinöörieverstiksi:
insinöörieverstiluutnantti Timo Marko Ensio KOKOTTI (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen
esikunta)

kommodoriksi:
komentaja Jyri Markku SAANIO (Pääesikunta)
komentaja Kaarle Sakari WIKSTRÖM (Pääesikunta)

Lista jatkuu kuvan jälkeen.

everstiluutnantiksi:
majuri Kimmo Petter ALESMAA (Pääesikunta)
majuri Joonas Hermanni FRAKTMAN (Maavoimien esikunta)
majuri Sami Sakari HALMO (Merivoimien esikunta)
majuri Ville Juhani HALONEN (Pääesikunta)
majuri Juha Kalevi HOLLANTI (Maanpuolustuskorkeakoulu)
majuri Pasi Antero HURSKAINEN (Pääesikunta)
majuri Pekka Jeremi JYRKÖNEN (Ilmavoimien esikunta)
majuri Jaakko Tapio KAUPPINEN (Maavoimien esikunta)
majuri Pekka Tapani KINNUNEN (Maavoimien esikunta)
majuri Marko Juhani KURJENMÄKI (Pääesikunta)
majuri Kari Petteri KURKINEN (Räjähdekeskus)
majuri Jani Pekka KYLÄ-HARAKKA (Maavoimien esikunta)
majuri Sami Patrik LEEVE (Pääesikunta)
majuri Mikko Juhani LEHTO (Pääesikunta)
majuri Mikko lisko Eerikki LEHTO (Pääesikunta)
majuri Mikko Johannes LEPPÄLÄ (Pääesikunta)
majuri Jarmo Kalevi NIEMENMAA (Maavoimien esikunta)
majuri Antti Sakari RAJAHALME (Merivoimien esikunta)
majuri Mikko Olavi RAUTIAINEN (Ilmavoimien esikunta)
majuri Aki Petteri TAMMI (Pääesikunta)
majuri Juha Ilari TUOMINEN (Pääesikunta)
majuri Jussi Tapani TUOVINEN (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
majuri Marko Tapani UOTINEN (Maavoimien esikunta)

insinöörieverstiluutnantiksi:
insinöörimajuri Hannu Ari Ensio KIMINKINEN (Järjestelmäkeskus)
insinöörimajuri Marko Veli Juhani PASANEN (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta)
insinöörimajuri Jukka Pekka TAATTOLA (Järjestelmäkeskus)

musiikkieverstiluutnantiksi:
musiikkimajuri Pasi-Heikki Matias MIKKOLA (Pääesikunta)

komentajaksi:
komentajakapteeni Heikki Juhani HEILALA (Pääesikunta)
komentajakapteeni Jouko Juhani KORKALA (Pääesikunta)
komentajakapteeni Henri Johannes KUMMALA (Pääesikunta)
komentajakapteeni Tom Kristian LUND (Merivoimien esikunta)
komentajakapteeni Janne Johannes PALOHEIMO (Pääesikunta)
komentajakapteeni Lari Jooseppi PIETILÄINEN (Rannikkoprikaati)
komentajakapteeni Konsta Heikki TEITTINEN (Merivoimien esikunta)

lääkintäkomentajaksi:
lääkintäkomentajakapteeni Veli Petri Johannes KANGASPUNTA (Sotilaslääketieteen keskus)

majuriksi:
kapteeni Hanna Elisa AALTOLA (3. Logistiikkarykmentti)
kapteeni Jyrki Sebastian Michael ANTILA (Maanpuolustuskorkeakoulu)
kapteeni Tomi Sakari ASPHOLM (Panssariprikaati)
kapteeni Lasse Juhani AUVINEN (3. Logistiikkarykmentti)
kapteeni Santtu Samuli EKLUND (Pääesikunta)
kapteeni Kimmo Johannes FRILANDER (Ilmavoimien esikunta)
kapteeni Antti Hermanni HAATAJA (Ilmavoimien esikunta)
kapteeni Toni Kristian HAUTANIEMI (Lapin lennosto)
kapteeni Heikki Olli HEIKKILÄ (Maasotakoulu)
kapteeni Juha Tapio HIRSIMÄKI (Maanpuolustuskorkeakoulu)
kapteeni Juha-Matti Ilmari HIRVONSALO (Maanpuolustuskorkeakoulu)
kapteeni Justus Markku Olavi HOKKANEN (Satakunnan lennosto)
kapteeni Maria Johanna HOKKANEN (Kaartin jääkärirykmentti)
kapteeni Antti Sakari JUNTUNEN (Karjalan lennosto)
kapteeni Lauri Kalle Antero KEINÄNEN (Karjalan lennosto)
kapteeni Janne Tapio KEMPPI (Porin prikaati)
kapteeni Janne Markus KESKINEN (Porin prikaati)
kapteeni Lasse Olaus Oskari KONTTINEN (Ilmasotakoulu)
kapteeni Ville Juhani KORHONEN (Panssariprikaati)
kapteeni Markus Juha Antero LAHTI (Pääesikunta)
kapteeni Janne Mikael LAMPINEN (Utin jääkärirykmentti)
kapteeni Simo Mikko Petteri LAPATTO (Maavoimien esikunta)
kapteeni Olof Oscar LASSENIUS (Maanpuolustuskorkeakoulu)
kapteeni Tero Olavi LYYTIKÄINEN (Karjalan lennosto)
kapteeni Antti Juhani LÄHTEENMÄKI (Karjalan prikaati)
kapteeni Heikki Tapani LÄHTEENMÄKI (Kainuun prikaati)
kapteeni Vesa-Pekka MUONA (Maasotakoulu)
kapteeni Tuomas Ilari MUSTONEN (Kainuun prikaati)
kapteeni Lauri Kalevi MÄKINEN (Karjalan lennosto)
kapteeni Juha Petteri NIEMI (Maasotakoulu)
kapteeni Ville-Heikki NIEMINEN (Kainuun prikaati)
kapteeni Jaakko Johannes NIKKANEN (Satakunnan lennosto)
kapteeni Juha Pekka Ensio NIKONEN (Karjalan lennosto)
kapteeni Esa Vihtori NOROKORPI (Utin jääkärirykmentti)
kapteeni Matti Petrus NYKYRI (Lapin lennosto)
kapteeni Matti Paavali OJALA (Karjalan prikaati)
kapteeni Timo Tapani OS M ALA (Ilmavoimien esikunta)
kapteeni Tuukka Juho Armas PALONEN (Karjalan prikaati)
kapteeni Jussi Tuomas PARTANEN (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta)
kapteeni Jonas Patrik POLSO (Utin jääkärirykmentti)
kapteeni Timo Tapani PRÄTTÄLÄ (Maavoimien esikunta)
kapteeni Esa Juhani RAJALA (Maanpuolustuskorkeakoulu)
kapteeni Kalle Matias RANINEN (Maavoimien esikunta)
kapteeni Matti Olavi RANTANEN (Maasotakoulu)
kapteeni Anna Tarja RODUIT (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta)
kapteeni Mika Olavi RÄSÄNEN (Maasotakoulu)
kapteeni Jiri Mikael SIVONEN (Ilmasotakoulu)
kapteeni Jukka Vesa Johannes SORSA (Ilmavoimien esikunta)
kapteeni Antti Tapio SUIKKARI (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta)
kapteeni Juho Aleksi SUVANTO (Maanpuolustuskorkeakoulu)
kapteeni Juho Nuutti TARVAINEN (Jääkäriprikaati)
kapteeni Antti Juhani TIITTALA (Pääesikunta)
kapteeni Seppo Kalevi TOLPPI (Kaartin jääkärirykmentti)
kapteeni Antti Kalevi UKKONEN (Kainuun prikaati)
kapteeni Eerika Irene VAAHTOVUO(Maasotakoulu)
kapteeni Thomas Michael VALTONEN (Satakunnan lennosto)
kapteeni Toni Emil Tapani VANHATALO (Ilmavoimien esikunta)
kapteeni Jussi Petteri VIITANEN (Porin prikaati)
kapteeni Marko Tapio YLÄ-HÄKKINEN (Satakunnan lennosto)

insinöörimajuriksi:
insinöörikapteeni Meri Orvokki LOUHISOLA (Pääesikunta)
insinöörikapteeni Perttu Juhani SILVOLA (Puolustusvoimien tutkimuslaitos)
insinöörikapteeni Teuvo Tapani SURVONEN (3. Logistiikkarykmentti)
insinöörikapteeni Ari Marko VESTERINEN (Lapin lennosto)

komentajakapteeniksi:
kapteeniluutnantti Aleksi Valdemar LAINE (Merivoimien esikunta)
kapteeniluutnantti Tuukka Pekka LEHTINEN (Rannikkolaivasto)
kapteeniluutnantti Mikko Juhani LEMPIÄINEN (Rannikkoprikaati)
kapteeniluutnantti Juha Jaakko LEPISTÖ (Merivoimien esikunta)
kapteeniluutnantti Harri Lasse Sakari MYKKÄNEN (Rannikkolaivasto)
kapteeniluutnantti Moritz ORANEN (Merivoimien esikunta)
kapteeniluutnantti Mika Tapio RIMPELÄ (Rannikkolaivasto)
kapteeniluutnantti Sampo Tuomas SIPARI (Uudenmaan prikaati)

insinöörikomentajakapteeniksi:
insinöörikapteeniluutnantti Marko Kalevi HÄMÄLÄINEN (Merisotakoulu)
insinöörikapteeniluutnantti Helka Inkeri LOUHENPERÄ (Järjestelmäkeskus)
insinöörikapteeniluutnantti Arto Kalevi NYRHINEN (Järjestelmäkeskus)

Lista jatkuu kuvan jälkeen.

kapteeniksi:
yliluutnantti Mikael Veli-Matias HÄNNINEN (Panssariprikaati)
yliluutnantti Jarmo Antero AIKIO (3. Logistiikkarykmentti)
yliluutnantti Jaakko Tapio ALA-HIIRO (Puolustusvoimien palvelukeskus)
yliluutnantti Jyrki Robert BRUCE (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta)
yliluutnantti Timo Kalevi HALUNEN (Kaartin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Marko Olavi HEIKKILÄ (Porin prikaati)
yliluutnantti Esa-Jaakko Johannes HELLMAN (Lapin lennosto)
yliluutnantti Topi Kristian HELLSTEN (Porin prikaati)
yliluutnantti Antti Jukka Tapio HIRVONEN (Karjalan lennosto)
yliluutnantti Pekka Markus HONKANEN (Pääesikunta)
yliluutnantti Teemu Matti Esaias HUHTALA (Pääesikunta)
yliluutnantti Marko Tapani HUIKARI (Ilmasotakoulu)
yliluutnantti Ari Juhani HUTTUNEN (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
yliluutnantti Petri Jukka Tapani HYTTINEN (Karjalan lennosto)
yliluutnantti Henri Julius IMMONEN (Utin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Jani Pekka Juhani ISOMETSÄ (Lapin lennosto)
yliluutnantti Ari Marko Sakari JOKIO (3. Logistiikkarykmentti)
yliluutnantti Kalle Johannes JÄNTTI (Puolustusvoimien palvelukeskus)
yliluutnantti Jukka Tapani KANANEN (Karjalan prikaati)
yliluutnantti Mikko Sakari KANKKUNEN (Karjalan lennosto)
yliluutnantti Kimmo Kalervo KAUPPINEN (Pääesikunta)
yliluutnantti Ilkka Tapani KERÄNEN (Järjestelmäkeskus)
yliluutnantti Esa Matti KIVINIEMI (Ilmasotakoulu)
yliluutnantti Seppo Sakari KRAFT (Satakunnan lennosto)
yliluutnantti Matti Juhani KUISMIN (2. Logistiikkarykmentti)
yliluutnantti Elina Inkeri LESKINEN (Karjalan lennosto)
yliluutnantti Antti Johannes LINTULA (Ilmavoimien esikunta)
yliluutnantti Tero Jussi LUMILAMPI (Karjalan lennosto)
yliluutnantti Pasi Valtteri MALINEN (Pääesikunta)
yliluutnantti Sami Juhani MAMIA (Porin prikaati)
yliluutnantti Jani Raimo Juhani MERILÄINEN (Kainuun prikaati)
yliluutnantti Hannu Antti MIKKOLA (Pääesikunta)
yliluutnantti Arto Aarne Juhani MONONEN (Kainuun prikaati)
yliluutnantti Antti Tapio MÄKELÄINEN (Sotilaslääketieteen keskus)
yliluutnantti Tommi Markus MÄKINEN (Pääesikunta)
yliluutnantti Tommi Olavi MÄKINEN (2. Logistiikkarykmentti)
yliluutnantti Tomi Tapani MÄNTYMAA (Pääesikunta)
yliluutnantti Jani Juhani MÄÄTTÄ (Kainuun prikaati)
yliluutnantti Arttu Olavi MÖRÄ (1. Logistiikkarykmentti)
yliluutnantti Jarno Petteri NIEMINEN (Karjalan prikaati)
yliluutnantti Veli Matti NIEMINEN (Ilmavoimien esikunta)
yliluutnantti Atte Juhana NUPPONEN (Karjalan lennosto)
yliluutnantti Eero Ilkka NÄSI (Jääkäriprikaati)
yliluutnantti Jari Jussi Juhani PAKKALA (Kainuun prikaati)
yliluutnantti Niko Markus PALVIAINEN (Utin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Heikki Miikka Johannes PELLIMAA (Pääesikunta)
yliluutnantti Ville Aaro Johannes PESONEN (Satakunnan lennosto)
yliluutnantti Timo Tapani PIKKARAINEN (Pääesikunta)
yliluutnantti Jari Pentti Juhani PYLKKÄNEN (Kainuun prikaati)
yliluutnantti Jaakko Markus RISSANEN (Pääesikunta)
yliluutnantti Tapio Kalevi SAARINEN (Räjähdekeskus)
yliluutnantti Jere Pekka SALENIUS (Sotilaslääketieteen keskus)
yliluutnantti Toni Reijo Petteri SEPPÄ (Pääesikunta)
yliluutnantti Arto Marko Tapani SILLANPÄÄ (Satakunnan lennosto)
yliluutnantti Janne Tapani SILVONEN (Pääesikunta)
yliluutnantti Sampsa Oskari SIUROLA (Pääesikunta)
yliluutnantti Marko Tapani SOMERO (Satakunnan lennosto)
yliluutnantti Miikka Samuli SYRJÄNEN (Pääesikunta)
yliluutnantti Sami Ilmari TERHO (Maavoimien esikunta)
yliluutnantti Timo Martti Tapani TERVO (Kainuun prikaati)
yliluutnantti Mikko Matias TIIKKAJA (Ilmasotakoulu)
yliluutnantti Tero Mikael TUOMAINEN (Satakunnan lennosto)
yliluutnantti Jerkka Jeremias TUPPURAINEN (Pääesikunta)
yliluutnantti Marko Tapani TÖRNQVIST (Kaartin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Harri Jorma Kalervo VALKAMA (Panssariprikaati)
yliluutnantti Teppo Jaakko VARTIAINEN (Karjalan prikaati)
yliluutnantti Suvi Hannele VIHAKAS (Pääesikunta)
yliluutnantti Petri Mikael WESSMAN (Pääesikunta)
yliluutnantti Timo Juhani YLIKULPPI (Lapin lennosto)
yliluutnantti Mika Juhani YLITALO (Utin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Janne Matias ÄIJÄLÄ (Ilmasotakoulu)
yliluutnantti Visa-Antti Samuli ÄIKÄS (Karjalan prikaati)

kapteeniluutnantiksi:
yliluutnantti Yrjö Mikko Johannes DURCHMAN (Merisotakoulu)
yliluutnantti Mikko Antero HAAPALAHTI (Rannikkoprikaati)
yliluutnantti Ville-Pekka KIMA (Rannikkoprikaati)
yliluutnantti Lasse Matti MANNINEN (Järjestelmäkeskus)
yliluutnantti Aarne Manu Tapio PARTANEN (Merisotakoulu)
yliluutnantti Raine Mikael REMES (3. Logistiikkarykmentti)

insinöörikapteeniksi:
insinööriyliluutnantti Tuukka Antero EERONHEIMO (Panssariprikaati)
insinööriyliluutnantti Sami Pekka EKMAN (Järjestelmäkeskus)
insinööriyliluutnantti Jani Erkki HAKKARAINEN (Pääesikunta)
insinööriyliluutnantti Henri Mikael HUUPPONEN (Panssariprikaati)
insinööriyliluutnantti Tommi Kalervo LAITINEN (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
insinööriyliluutnantti Tommi Juhani PITKÄNEN (Ilmavoimien esikunta)
insinööriyliluutnantti Juha Olavi SAARISILTA (Ilmavoimien esikunta)
insinööriyliluutnantti Mikko Samuel-Sakari SARA (Järjestelmäkeskus)

yliluutnantiksi:
luutnantti Jori-Petteri ARO (Porin prikaati)
luutnantti Feisal BEDRETDIN (Porin prikaati)
luutnantti Arseni DEMIDOV (Rannikkolaivasto)
luutnantti Jyrki Tapio EEROLA (Karjalan prikaati)
luutnantti Topi Juhani Nestor HANNULA (Karjalan lennosto)
luutnantti Heikki Oskari HARJU (Rannikkolaivasto)
luutnantti Tahvo Arto Valtteri HIRVONEN (Uudenmaan prikaati)
luutnantti Lauri Tapio HONKASILTA (Ilmasotakoulu)
luutnantti Jonne Jalmari HUHTALA (Rannikkoprikaati)
luutnantti Ville Valtteri HUOKKO (Maasotakoulu)
luutnantti Eetu Pentti HÄNNINEN (Ilmasotakoulu)
luutnantti Joonas Mikael ILOMÄKI (Jääkäriprikaati)
luutnantti Ari Risto Tapani JÄRVINEN (Lapin lennosto)
luutnantti Joni Petteri KESTI (Jääkäriprikaati)
luutnantti Petteri Mikael KUMPULAINEN (Kainuun prikaati)
luutnantti Samuli Pekka Olavi KÖNÖNEN (Rannikkoprikaati)
luutnantti Niko Petteri LAPPALAINEN (Kainuun prikaati)
luutnantti Tommi Henrik LEIRIMAA (Karjalan prikaati)
luutnantti Jussi-Pekka LEMETTINEN (Karjalan prikaati)
luutnantti Joni Henrik Mikael LOUNASAHO (Porin prikaati)
luutnantti Juuso Pekka LUKKARI (Rannikkolaivasto)
luutnantti Riku Henrik MANELIUS (Porin prikaati)
luutnantti Lauri Johannes MATTILA (Kaartin jääkärirykmentti)
luutnantti Akseli Jeremias MATTILA (Rannikkolaivasto)
luutnantti Joonas Petteri MUSTAJOKI (Panssariprikaati)
luutnantti Matti Jorma Kullervo MÄNTTÄRI (Karjalan prikaati)
luutnantti Heikki Viljam MÄÄTTÄ (Kainuun prikaati)
luutnantti Mikael Ilmari Johannes NIEMELÄ (Porin prikaati)
luutnantti Antti Veli Johannes NISSINEN (Maasotakoulu)
luutnantti Niklas Taylor PAASI (Jääkäriprikaati)
luutnantti Sasha Jan-Patrick PALOMÄKI (Karjalan prikaati)
luutnantti Juho Mikkel RITALAHTI (Porin prikaati)
luutnantti Jussi Samu Valtteri RUUSKANEN (Uudenmaan prikaati)
luutnantti Janne Heikki Aleksi RYYNÄNEN (Panssariprikaati)
luutnantti Samuli Topias SALORANTA (Kaartin jääkärirykmentti)
luutnantti Felix Kasimir SARANEN (Jääkäriprikaati)
luutnantti Joonas Juhani SATTA (Uudenmaan prikaati)
luutnantti Ville Aleksanteri SAVELA (Kainuun prikaati)
luutnantti Veijo Tapani SIIKANEN (Jääkäriprikaati)
luutnantti Markus Hannu Tapani SKIPPARI (Maasotakoulu)
luutnantti Kim Kristian STÅHLHAMMAR (Rannikkolaivasto)
luutnantti Teemu Kalevi TEPPOLA (Jääkäriprikaati)
luutnantti Oliver Tapaninpoika TERÄMAA (Jääkäriprikaati)
luutnantti Petrus Taneli TOMMILA (Rannikkolaivasto)
luutnantti Santtu Krister TUOMISALO (Lapin lennosto)
luutnantti Juho Pekka VARJOKALLIO (Rannikkolaivasto)
luutnantti Janne Heikki Mikael VEPSÄLÄINEN (Rannikkolaivasto)
luutnantti Juhani Henrik VIITALA (Porin prikaati)
luutnantti Timi Pauli Mikael VILJAKAINEN (Karjalan prikaati)
luutnantti Jussi Pekka VIRTANEN (Maasotakoulu)
luutnantti Janne Aslak JUUSOLA (Jääkäriprikaati)
luutnantti Harri Tapani KEVARI (Porin prikaati)
luutnantti Risto Mikael LAAKSO (Rannikkoprikaati)
luutnantti Joni Teuvo Tapio LEHMUSMETSÄ (Rannikkolaivasto)
luutnantti Kari Juhani ORAVAINEN (Merivoimien esikunta)
luutnantti Miikka Mihail PELHO (Rannikkoprikaati)

insinööriyliluutnantiksi:
insinööriluutnantti Jere Armas JUKA (Ilmasotakoulu)
insinööriluutnantti Tomi Juhani JÄRVINEN (Rannikkolaivasto)
insinööriluutnantti Tomi Juhani KEINÄNEN (Ilmavoimien esikunta)
insinööriluutnantti Matti Oskari Jeremias KETTINEN (3. Logistiikkarykmentti)
insinööriluutnantti Jarno Timo Juhani KOIVISTO (Utin jääkärirykmentti)
insinööriluutnantti Jari Tapio LAAKKONEN (Järjestelmäkeskus)
insinööriluutnantti Janne Riku LEHMONEN (Ilmasotakoulu)
insinööriluutnantti Matti Henrik MARKKOLA (Porin prikaati)
insinööriluutnantti Matias Robert MERILEHTO (2. Logistiikkarykmentti)
vänrikki Sami Mikael MUSTONEN (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta)
insinööriluutnantti Jarkko Juhani MÄNTYLÄ (Ilmavoimien esikunta)
insinööriluutnantti Heikki Johannes NURMIMÄKI (Lapin lennosto)
insinööriluutnantti Lauri Jaakko Oskari PIHLAJAMÄKI (Järjestelmäkeskus)
insinööriluutnantti Severi Juhani SARÉN (Järjestelmäkeskus)
insinööriluutnantti Sami Markus Antero TAKANEN (Karjalan prikaati)
insinööriluutnantti Julius Ali VIITANEN (2. Logistiikkarykmentti)
insinööriluutnantti Ville Veikko VISAMA (Rannikkolaivasto)
insinööriluutnantti Matti Juhani URVAS (Ilmavoimien esikunta)
insinööriluutnantti Markku Ari Johannes UUSI-RASI (Porin prikaati)

musiikkiyliluutnantiksi:
alikersantti Risto Petteri SOJAKKA (Panssariprikaati)

insinööriluutnantiksi:
vänrikki Niilo Einari LAINE (2. Logistiikkarykmentti)
vänrikki Janne Matias ROSSI (Ilmasotakoulu)

Alla mainitut puolustushallinnossa palvelevat henkilöt ylennetään reservissä:

insinöörimajuriksi:
insinöörikapteeni Seppo Sakari RYTSY (Järjestelmäkeskus)

komentajakapteeniksi:
kapteeniluutnantti Janne Tommi KUUSELA (Puolustusministeriö)

kapteeniksi:
yliluutnantti Matti Mikael FILATOFF (Porin prikaati)
yliluutnantti Jyrki Teemu Juhani HAKKARAINEN (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
yliluutnantti Kari Olavi KOPONEN (Puolustushallinnon rakennuslaitos)
yliluutnantti Laura Elisa LIITSALO (Pääesikunta)
yliluutnantti Timo Petri Olavi MUIKKU (Järjestelmäkeskus)
yliluutnantti Mikko Urpo Antero MUSTALAMPI (Pääesikunta)
yliluutnantti Tommi Mikael OJANEN (Puolustusvoimien tutkimuslaitos)
yliluutnantti Jouni Juhani PULKKINEN (Pääesikunta)

insinöörikapteeniksi:
insinööriyliluutnantti Inna Kaarina LAHTINEN (Järjestelmäkeskus)
insinööriyliluutnantti Reijo Tapani PYNNÖNEN (Pääesikunta)

lääkintäkapteeniluutnantiksi:
lääkintäyliluutnantti Lasse Torsti AHO (Sotilaslääketieteen keskus)

yliluutnantiksi:
luutnantti Eetu Juho Hermanni AALTO (1. Logistiikkarykmentti)
luutnantti Ilkka Tapani AALTONEN (Kainuun prikaati)
luutnantti Antti Johannes HAKOLA (Ilmasotakoulu)
luutnantti Tero Seppo Tapani KARPPINEN (Kainuun prikaati)
luutnantti Kristian Hannu Johannes KOIVULANAHO (Kainuun prikaati)
luutnantti Teemu Aleksi LARTAMA (Panssariprikaati)
luutnantti Yrjö Jouko LINDROOS (Pääesikunta)
luutnantti Jani Juhani Antero MÄKIPELTO (Porin prikaati)
luutnantti Kalle Johannes MÄNTYSAARI (Porin prikaati)
luutnantti Mikko Tapio RAUHALA (Porin prikaati)
luutnantti Teppo Tapani RAUTIAINEN (Maasotakoulu)
luutnantti Ville Tapio RONKANEN (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
luutnantti Touko Otto Ilmari SANDSTRÖM (Pääesikunta)
luutnantti Jukka-Pekka SALLI (Pääesikunta)
luutnantti Miika Kristian SUVANTO (Kainuun prikaati)
luutnantti Jussi Petteri VAINIONPÄÄ (Maasotakoulu)

yliluutnantiksi (merivoimat):
luutnantti Joona Martti Valdemar JÄÄSKINEN (Pääesikunta)
luutnantti Ville Esa Markku TOKOLA (Rannikkoprikaati)

luutnantiksi:
vänrikki Olli Abraham HIIDENSALO (Kaartin jääkärirykmentti)
vänrikki Helena Maria IMMONEN (Pääesikunta)
vänrikki Olli Oskari JOKINEN (Sotilaslääketieteen keskus)
vänrikki Pieti Matias KANNALA (Pääesikunta)
vänrikki Jukka Tapani KUUSELA (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
vänrikki Risto Arttu Juhana LIEVONEN (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
vänrikki Juhani Erno Ilmari MÄNNISTÖ (Panssariprikaati)
vänrikki Henri Kristian NIEMINEN (Panssariprikaati)
vänrikki Jari-Pekka Juhani NISKANEN (Kainuun prikaati)
vänrikki Jouni Juhani Urhonpoika SAIKKONEN (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
vänrikki Antti Tuomas Kalervo SALO (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
vänrikki Jukka Petteri SALOKOSKI (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
vänrikki Tommi Tapani UURTIO (Kainuun prikaati)
vänrikki Verneri Tatu Johannes VILLANEN (Porin prikaati)

vänrikiksi:
sotilasmestari Esa Juhani EK (Maasotakoulu)
kersantti Henri Antero KATAINEN (3. Logistiikkarykmentti)
ylikersantti Mika Simo Ensio KELA (Kainuun prikaati)
ylikersantti Lassi Rikhard LAATIKAINEN (Karjalan prikaati)
kersantti Samuli Jani NIEMI (Järjestelmäkeskus).

Uusimmat

Fingerpori

comic

Näkoislehti