Urheilu Forssa

45-vuotias FoPS pyrkii olemaan entistä ehompi – tulevaisuudessa näkyy paljon mahdollisuuksia, mutta myös yksi uhka

Tuoreeltaan 45 vuotta täyttänyt ilmettään uudistanut FoPS uskoo harrastajamääriensä kasvavan jopa neljänneksellä. Suurin haaste seuran jääkiekkopuolella johtuu kuitenkin Jääkiekkoliiton sarjajärjestelmistä, jotka ovat uhka pienempien paikkakuntien seurojen elinvoimalle – eli juuri sellaisille kuin FoPSille.
FoPSin toiminnanjohtajana viime vuoden elokuussa aloittanut Anssi Rantanen näkee seurassa olevan harrastajamäärien valossa meneillään pieni buumi. Kuva: Tapio Tuomela

Tuoreeltaan 45 vuotta täyttänyt ilmettään uudistanut FoPS uskoo harrastajamääriensä kasvavan jopa neljänneksellä. Suurin haaste seuran jääkiekkopuolella johtuu kuitenkin Jääkiekkoliiton sarjajärjestelmistä, jotka ovat uhka pienempien paikkakuntien seurojen elinvoimalle – eli juuri sellaisille kuin FoPSille.

Haluatko lukea koko artikkelin?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Forssan Lehden jutut.

Uusimmat

Fingerpori

comic