Urheilu Somero

Artturi Pechuyev vuoden urheilijaksi Somerolla

Juniorinyrkkeilijä nousi yleisöäänestyksen ykköseksi.
Artturi Pechuyev.
Artturi Pechuyev.

Nyrkkeilijä Artturi Pechuyev palkittiin Someron viime vuoden urheilijana perjantaina järjestetyssä Someron urheilijuhlassa.

Pechuyev nousi ykköseksi yleisöäänestyksessä, jossa annettiin ääniä yli 1500 kappaletta eli kolminkertaisesti edellisvuoden äänestykseen verrattuna.

Pechuyev keräsi anentuista äänistä 27 prosenttia.

16-vuotias Pechuyev voitti marraskuussa SM-kisoissa Turussa B-poikien alle 52 kilon sarjan mestaruuden ilman ottelua.

Urheilujuhlassa palkittiin lisäksi lähes kolmekymmentä somerolaista tai somerolaislähtöistä viime vuonna ansioitunutta urheilijaa.

Somerolaisjoukkueista palkittiin SoVo Futsalin viime kevään SM-pronssijoukkue sekä SoPan N35-sarjan SM-pronssijoukkue.

Vuoden seuratyöntekijänä palkittiin Olli Nuotio Esasta ja valmentajana Jani Pihkanen Esasta.

Seiväshyppyuransa lopettanut Esan Minna Nikkanen sai erikoispalkinnon urheilu-urastaan ja Liisa Kanasuo elämäntyön erikoispalkinnon.

Vuoden liikuntatekotittelin sai Sobudo.

Urheilujuhlassa muisteltiin myös Someron Liikunnan 25-vuotista taivalta. Someron liikuntatoimesta vastannut yhdistys lakkautetaan tänä vuonna, kun liikuntatoimi palautuu kunnan vastuulle. FL

Someron palkitut:

Vuoden urheilija -äänestyksen voittaja:

Artturi Petchuyev

Palkitut yksilöurheilijat:

Hakamäki Jukka, Toijalan Urheiluampujat, ammunta

Heinonen Veeti, HHCMB, alamäkipyöräily

Holttinen Tommi, Someron Esa, yleisurheilu

Hovila Tero, Salon Seudun Ampujat, ammunta

Jokiniemi Marko, Paimion Urheilijat. mäkihyppy

Jokiniemi Raimo, Lohjan Ampujat, ammunta

Karvonen Pirjo, SuSi/VSVU, hiihto, pyöräsuunnistus

Karvonen Raimo, Helsingin Luistinkiitäjät, VSVU, SuSi, luistelu, yleisurheilu, suunnistus

Karvonen Tiina, Someron Esa, suunnistus

Kautto Julia, Sobudo, judo

Kosonen Silja, Someron Esa, yleisurheilu

Lahtinen Ilari, Someron Esa, triathlon

Liipola Henri, Someron Esa, yleisurheilu

Luhtala Johanna, Someron Esa, suunnistus

Nikkanen Minna, Someron Esa, yleisurheilu

Nikula Aaro, VaLePa, lentopallo

Petchuyev Artturi, Someron Voima, nyrkkeily

Saren Veikka, Someron Esa, triathlon, yleisurheilu

Teräväinen Merja, Someron Esa, VSVU, Hiihto, yleisurheilu

Teräväinen Yrjö, Someron Esa, VSVU, hiihto, yleisurheilu

Tynkkynen Esko, VSVU, yleisurheilu

Tynkkynen Mirjam, VSVU, yleisurheilu

Uotila Lauri, Sobudo, judo

Virtanen Marika, Someron Esa, yleisurheilu

Väre Tiina, Someron Esa, suunnistus

Witka Johanna, Someron Esa, yleisurheilu

Yliluikki Matti, Suomusjärven Sisu, suunnistus

Joukkueet:

SoVo Futsal

SoPa lentopallo

Vuoden seuratyöntekijä

Olli Nuotio, Someron Esa

Vuoden valmentaja:

Jani Pihkanen, Someron Esa

Urheilu-ura:

Minna Nikkanen, Someron Esa

Elämäntyö:

Liisa Kanasuo

Liikuntateko:

Sobudo

Liikunta ry:n erikoispalkinnnot:

Maija Laine, SoPa Juniorit

Jouni Oksanen, SoPa lentopallo

Markku Kankare, SB Somero

Uskollisuuden Kilta, Someron Syke

Miia Nokka, vuoden taustavaikuttaja

Asiasanat

Uusimmat

Näkoislehti

29.9.2020

Fingerpori

comic