Uutiset

Seura: Suomen ampumaradoilla näkyy nyt paljon venäläisiä harjoittelemassa – Erikoiselle ilmiölle voi löytyä monta selitystä

Seuran mukaan suomalaiset ampumaharrastajat ovat kiinnittäneet loppusyksystä lähtien huomiota siihen, että julkisilla kaupallisilla ampumaradoilla on näkynyt tavallista enemmän venäläis­miehiä harjoittelemassa toiminnallista ammuntaa. Seuran mukaan osa venäläisistä vaikuttaa ajoneuvojensa perusteella Venäjän edustus­tojen henkilökunnalta, osa muuten Suomessa edustus­toja lähellä olevissa ­yrityksissä tai yhteisöissä työskenteleviltä ihmisiltä. Yhteistä kaikille ovat suhteellisen kalliit harrastusvälineet, kuten tuhansien eurojen arvoiset niin sanotut…

Haluatko lukea koko artikkelin?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Forssan Lehden jutut.

Uusimmat

Fingerpori

comic