Venäläisten eteneminen Itä-Ukrainassa edelleen hidasta, ukrainalaisten vastarinta aiheuttaa suuria tappioita

Ukrainassa Venäjän hyökkäyksen pääpainopiste on edelleen Donbassin alueella, missä se yrittää vakauttaa hallintansa Donetskin ja Luhanskin alueilla, kertoo Britannian puolustusministeriö päivittäiskatsauksessaan Twitterissä.
Juttu jatkuu twiitin jälkeen.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 29 April 2022
Find out more about the UK government’s response: https://t.co/94lb8T09GX
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/Shgw19Ejz0
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) April 29, 2022
Raskaita taisteluita on käyty etenkin Lysytshanskin ja Sjevjerodonetskin kaupunkien lähistöllä, missä Venäjän joukot yrittävät edetä Izjumista Slovjanskiin.
Ukrainan joukkojen vastarinta on kuitenkin voimakasta, minkä vuoksi venäläiset ovat saaneet vallattua uusia alueita vain rajoitetusti.
Näitäkin alueita vallatessaan venäläiset ovat kärsineet merkittäviä miehistö- ja kalustotappioita, puolustusministeriö kertoo.
Terästehtaan siviilejä yritetään evakuoida
Ukrainassa yritetään jälleen tänään evakuoida siviilejä Azovstalin terästehtaasta Mariupolin satamakaupungissa. Mariupol on ollut viikkokausia piiritettynä.
YK on aikaisemmin ilmoittanut tekevänsä kaiken mahdollisen, jotta Mariupolin evakuoinnit onnistuisivat.
Azovstalin terästehdaskompleksin alueelle ovat siviilien lisäksi perääntyneet myös viimeiset kaupunkia puolustavat ukrainalaisjoukot.
Venäjä kertoi jo viime viikolla vallanneensa Mariupolin täysin lukuun ottamatta terästehtaan aluetta.
Tästä pääset lukemaan muita Hämeen Sanomien Ukraina-juttuja.