Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirasto Valvira pahoittelee lähettämäänsä viestiä, jonka vastaanottajat ovat nähneet kaikkien vastaanottajien sähköpostiosoitteet. Se lähetti viestin eilen noin 6500 yksityiselle terveydenhuollon palveluntuottajalle.
Viestit lähtivät 500 vastaanottajan ryhmissä. Mukana oli myös sähköpostiosoitteita, jotka sisälsivät yrittäjien etu- ja sukunimiä. Viestit lähetettiin julkisessa Valveri-rekisterissä oleviin yksityisten palveluntuottajien ilmoittamiin sähköpostiosoitteisiin.
Viestin sisältönä oli sosiaali- ja terveysministeriön ohjauskirje koronarokotusten tehosteannosten antamisesta. Sähköpostit eivät sisältäneet salassa pidettävää tietoa. Valvira on tehnyt tapahtuneesta tietosuoja-asetuksen edellyttämän ilmoituksen tietosuojavaltuutetulle.