Saamelaiskäräjien puheenjohtajiston mukaan saamelaisiin kohdistuva vihapuhe on lisääntynyt huomattavasti saamelaiskäräjälakiesityksen käsittelyn yhteydessä.
Puheenjohtajiston mukaan saamelaisiin viime aikoina kohdistunut häirintä tapahtuu etenkin sosiaalisessa mediassa ja kohteeksi on valikoitu saamelaisten oikeuksia puolustavia ihmisiä.
– Jopa eduskunnassa on maalailtu väkivaltaisia uhkakuvia. Jokaisella, etenkin näkyvissä luottamustehtävissä ja muissa merkittävissä asemissa olevilla henkilöillä, on vastuu luoda rakentavaa ja faktoihin perustuvaa keskustelukulttuuria, ja olla lietsomatta saamelaisiin kohdistuvaa vihaa, puheenjohtajiston perjantaina lähettämässä tiedotteessa kirjoitetaan.
Lausunnon ovat allekirjoittaneet saamelaiskäräjien puheenjohtaja Tuomas Aslak Juuso sekä varapuheenjohtajat Anni Koivisto ja Leo Aikio.