Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kanada julkisti jättimäisen F-35-hävittäjähankinnan

Kanadan hallitus julkisti maanantaina hankkivansa 88 kappaletta F-35A-monitoimihäivehävittäjiä, tiedottaa yhdysvaltalainen puolustusalan yhtiö Lockheed Martin.

Aiemmin samoja hävittäjiä ovat kertoneet hankkivansa myös muun muassa Suomi ja Saksa.

Yhdysvaltalaisen CNN:n mukaan kauppahinta on noin 19 miljardia Kanadan dollaria. Ensimmäisten koneiden on määrä saapua Kanadan käyttöön vuonna 2026.

F-35-ohjelman johtaja, kenraaliluutnantti Mike Schmidt sanoo Lockheed Martinin tiedotteessa hävittäjien tarjoavan "ylivertaista yhteistoimintakykyä Yhdysvalloille, Kanadalle ja 15 muulle valtiolle, jotka ovat valinneet sen hävittäjäkseen".

Tällä hetkellä F-35-hävittäjiä on käytössä yli 890 kappaletta ympäri maailman.

Suomen 64:n F-35-hävittäjän tuotanto alkaa Yhdysvalloissa näillä näkymin vuonna 2024 ja ensimmäiset F-35:t saapuvat Suomeen vuonna 2026.