Ilmiöksi noussut dokumenttielokuva You Can See Everything tulee Suomen elokuvateattereihin 20. marraskuuta. Asian vahvistaa SF Studios.
Dokumentissa seurataan yhdysvaltalaista yrittäjä Elizabeth Holmesia, joka perusti Theranos-nimisen yrityksen. Hän väitti yrityksensä kehittäneen menetelmän, jolla pienestä verinäytteestä voitaisiin analysoida useita eri sairauksia. Tämä oli kuitenkin huijaus, ja hän joutui vankilaan petoksista vuonna 2023. Hän sai yli 11 vuoden vankeustuomion.
Elokuvan kuvauksessa kerrotaan, että Holmes kutsui kuvausryhmän seuraamaan elämäänsä 34 päivää ennen kuin hän aloitti vankilatuomionsa. Elokuvan kuvaillaan alkavan intiiminä muotokuvana arvoituksellisesta rikoksesta, mutta se muuttuu hämmentäväksi matkaksi kohti syvyyksiä. Elokuvaa on kuvattu kolmen vuoden ajan.
Viihdemedia Variety kuvailee arviossaan, että You Can See Everything on toteutukseltaan kaukana tavallisesta dokumentista.
– Juuri siinä piilee sen viehätys: se on ainutlaatuinen yhdistelmä tosi-tv:tä, rentoa yhdessäoloa ja psykodraamallista sirkusta, Variety kuvailee.
Vaikka Theranos-yrityksen veritestausmenetelmä paljastui huijaukseksi, Holmes väittää sen olevan mahdollista. Hän kertoo elokuvassa, että Theranosin patentoima laite pystyisi suorittamaan minkä tahansa olemassa olevan verikokeen, mutta he eivät vain olleet saaneet ratkaistua kokeisiin tarvittavaan kemiaa. Dokumentti tuo esille sen, kuinka Holmes uskoo olevansa oikeassa.
– Toisin sanoen laite perustui oletukselle teknologiasta, jota ei ollut vielä edes olemassa. Mitä enemmän Holmes puhuu (ohjaaja Nathan) Fielderin kanssa, sitä selvemmin hän paljastaa järjenvastaisen ajattelutapansa: laitehan toimii mainiosti! Meidän piti vain keksiä se hankala kemiaosuus! Variety kertoo.
Variety tiivistää elokuvan "aikamme vertauskuvaksi".
– Se kietoo yhteen todellisuuden, esittämisen, ahneuden, petoksen ja mielenterveyden häiriöt ja tempaisee katsojan huimaavaan pyörteeseen, jossa kaikki nämä kohtaavat.
Elokuvien arvosteluja kokoavalla Rotten Tomatoes -sivustolla dokumentti on saanut suurimmaksi osaksi positiivista palautetta. Elokuvaa kehutaan muun muassa "älyllisesti sähköistäväksi" ja "vuoden 2026 parhaaksi elokuvaksi".
– Se on vuoden elokuva, mutta myös teos, joka tulee määrittelemään elokuvakenttää vuosikymmenten ajan, eräs kirjoittaa arvostelussaan.
Toisaalta jotkut kritisoivat elokuvaa tylsäksi ja liian pitkitetyksi.
Variety kertoi 18. lokakuuta, että elokuva oli tuottanut 15 miljoonaa dollaria 855 elokuvateatterissa, kun sille ennakoitiin 7–8 miljoonan dollarin tuottoja.
Theranosin ja Elizabeth Holmesin tarinaa on aiemmin käsitelty Dropout-sarjassa, jossa Holmesia näytteli Amanda Seyfried.